Jakie choroby doprowadzają do otyłości?

Jakie choroby doprowadzają do otyłości?

Redakcja

2016-10-02

brak komentarzy

Nadwaga w licznych sytuacjach nie jest wyłącznie bezpośrednim efektem nadmiernego jedzenia pokarmów. Kłopoty ze zgubieniem wagi czy niekontrolowane gromadzenie się niechcianych kilogramów, mogą być przykrym przejawem pojawienia się pewnych dolegliwości. Jakie choroby doprowadzają do otyłości?

Niedoczynność tarczycy

Kolejną dolegliwością, która niesie ze sobą niebezpieczeństwo pojawienia się nadwagi, jest niedoczynność tarczycy, doprowadzająca do spadku tempa mechanizmów trawiennych. U podłoża niewystarczającego produkowania hormonów przez tarczycę mogą leżeć powody pierwotne, powiązane z naruszeniem gruczołu tarczowego. Niedoczynność tarczycy może również wynikać z przyczyn wtórnych, których geneza leży w przysadce mózgowej - co skutkuje deficytowym wydzielaniem hormonu tyreotropiny (TSH). TYmczasem czynników przyczyniających się do pojawienia się trzeciorzędowej niedoczynności tarczycy wypatruje się w podwzgórzu, wytwarzającym wówczas zbyt małe ilości tyreolibetyny (TRH), w następstwie niewystarczające ilości TSH oraz hormonów tarczycy. Niedoczynność tarczycy doprowadza do spadku rytmu trawienia, zmniejszenia tolerancji wysiłku, wyczerpania, wzrostu wagi, łamliwości włosów, spadku tempa perystaltyki jelit.

Deficyt chromu oraz magnezu

Chrom oraz wapno są pierwiastkami, które posiadają dość istotny wpływ na działanie organizmu. Chrom odpowiada za zachowanie właściwego poziomu cholesterolu w krwioobiegu, obniżenie apetytu, uśmierza bóle głowy, wchodzi w skład licznych enzymów trawiennych. Deficyt chromu przynosi kłopoty z zachowaniem właściwego poziomu insuliny w krwioobiegu, a to tymczasem może doprowadzić do niepowstrzymanego spożywania ogromnej ilości słodkości. Drugim istotnym pierwiastkiem jest magnez, który bierze udział w syntezie kwasów tłuszczowych, redukuje pobudliwość komórek nerwowych, umacnia układ immunologiczny ciała oraz rozbudza czynności wątroby. Deficyt magnezu może objawiać się nerwowością, zawyżoną pobudliwością, kłopotami ze snem, wycieńczeniem oraz przygnębieniem. Zajadanie smutków oraz niedobrego samopoczucia czekoladą, batonikami, cukierkami, dzieli jedynie jeden krok od przybierania na wadze, a w dalszej kolejność od otyłości. 

Genetyczne skłonności

W 40% sytuacji nadwaga spowodowana jest czynnikami genetycznymi. Nadwaga może też wynikać z chorób wrodzonych. Wśród tych, które doprowadzają do pojawienia się nadwagi są: zespół Turnera, zespół Downa, Pradera-Williego, Carpentera, Bardeta-Biedla, Laurence'a-Moona-Biedla. Wymienione przypadłości powodują m. in. zakłócenia ośrodku głodu oraz sytości i zaburzenia gospodarki hormonalnej. 
 

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Forskolin 2 w promocji:
Forskolin 2
297 zł 147 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 207 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

ZdrowieProfilaktyka zdrowotna