Biegacze piją za dużo wody!

Biegacze piją za dużo wody!

Redakcja

2016-09-12

brak komentarzy

Gdy jesteśmy wycieńczeni, zgrzani lub wyczerpani ruchem, chce nam się pić. W związku z tym sportowcy w trakcie ćwiczeń mają w pobliżu bidon z wodą lub innym napojem efektywnie studzącym pragnienie.

Początkujący biegacze najczęściej także wyrównują zazwyczaj płyny pijąc wodę, ale mają zdecydowanie mniejsze doświadczenie i nie za każdym razem robią to w sposób odpowiedni. Badacze z amerykańskiego Loyola University Medical Center oceniają, że połowa z nich pije nazbyt wiele płynu w relacji do realnych potrzeb ciała.

Czemu woda okazuje się dla nas istotna?

Woda obecna jest w środku naszych komórek oraz w przestrzeni międzykomórkowej. Zawierają ją nawet twarde kości, a co dopiero tkanka mięśniowa czy krew. Bez właściwej ilości wody wewnątrz organizmu nie możemy żyć, wobec tego jej wyrównanie okazuje się nad wyraz ważne. Jednak oprócz płynu potrzebujemy także właściwego poziomu tak zwanych elektrolitów – mikroelementów, które są potrzebne w trakcie różnych mechanizmów życiowych.

Czytaj także: Pilates dla mężczyzn? Zanim ocenisz, poznaj efekty!

Wyczerpujemy je, pocąc się w trakcie treningu. Problem w tym, że jeszcze zdecydowanie bardziej tracimy elektrolity, gdy pijemy nazbyt dużo wody mineralnej. Może to doprowadzić do zbyt dużego nawodnienia ciała (przewodnienia) przejawiającego się nagłą utratą siły, bólem i zawrotami głowy, skurczami tkanki mięśniowej, a w trudniejszych sytuacjach choćby drgawkami i śpiączką.

Czy wiesz, że:

- 36,5 proc. joggerów pije wodę w takich proporcjach, by trzymać cały czas wyznaczoną uprzednio wagę;

- 29,6 proc. jest zdania (mylnie!), że muszą wyrównać sód, dokładając sól do płynów;

- 57,6 proc. ankietowanych przyznaje, że sięga po soft-drinki dedykowane dla zawodników;

- 8,9 proc. trenujących jogging amatorów pije tak dużo wody mineralnej, jak tylko jest w stanie.

Jednak, rodzi to wszechobecne trudności zdrowotne wynikające ze zbyt dużego nawodnienia ciała i nierozsądnego dodawania do płynów soli kuchennej.

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Kankusta Duo Forte w promocji:
Kankusta Duo Forte
297 zł 147 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 237 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

ZdrowieTreningi