Jak naszykować się do wycieczki w góry?

Jak naszykować się do wycieczki w góry?

Redakcja

2016-09-21

brak komentarzy

Wyjście w góry to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, który przynosi korzyści nie jedynie dla naszego zdrowia, ale i nastroju. Warto jednak mieć na uwadze, że góry są zdradliwe - nagłe zmiany pogody, temperatury czy silne przemęczenie może okazać się przyczyną groźnych sytuacji na szlaku. Jak ich uniknąć i jak prawidłowo naszykować się do wyjazdu w góry? Wyjaśniają trenerzy z portalu Lepszy Trener.

Trasa w pierwszej kolejności

Trasa to fundamentalna sprawa, gdy wybieramy się na wędrówkę po górach. Od jej intensywności zależy także nasze przygotowanie. W końcu, inaczej przygotowujemy się kiedy ruszamy na spacer po tatrzańskich dolinach, a inaczej, gdy ruszamy na podbój wysokiego szczytu. Po drugie, trzeba przystosować trasę do możliwości wędrowców. Koniecznie musimy wziąć ze sobą mapę. Na czasy podane na mapie zaleca się też wziąć korektę, ponieważ sporo z nich przeszacowuje ilość czasu niezbędnego do przejścia trasy. Na pewno zapiszmy w swoim smartfonie numer do TOPR i GOPR. 

Buty i strój

Wbrew powszechnym stereotypom nie chodzi się po górskich szlakach w klapkach czy sandałach. Chodzenie ze skręconą kostką to nic przyjemnego. W związku z tym najważniejszą częścią ubioru są obuwie. Muszą być wysokie, skutecznie chroniące kostkę i mieć twardą podeszwę - najlepiej nieprzepuszczające wodę. Może nie są komfortowe jak trampki, ale na pewno gwarantują bezpieczeństwo. Buty to jedno, lecz o pozostałych częściach garderoby także trzeba pamiętać. Najistotniejsza zasada jest prosta - ubierajmy się „na cebulkę”. 

Jedzenie 

Nie wyruszajmy w góry bez butelki wody, najlepiej tej niegazowanej. Odstawmy słodkie napoje, po których jeszcze bardziej będziemy spragnieni. Kanapki, batony, słodka czekolada i inne składniki, które dają nam moc i zawierają cukier są szczególnie wartościowe. Kaloriami nie musimy się przejmować - wszystko spalimy na szlaku. 

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Forskolin 2 w promocji:
Forskolin 2
297 zł 147 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 173 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

TreningiLifestyle