Trening Insanity- czym jest i jakie daje efekty

Trening Insanity- czym jest i jakie daje efekty

Redakcja

2016-09-14

brak komentarzy

Insanity to program interwałowy, na który składają się ekstremalnie mocne treningi. Dzięki tak ostremu reżimowi treningowemu w 2 miesiące trzeba uzyskać rezultaty, na które inni funkcjonują 1/2 roku, a także długotrwalej. Jakie są zasady treningu insanity oraz co dzięki niemu można uzyskać?

Na czym polega 

Warto wiedzieć, że wyróżnia się 2 typy treningu. Ten pierwszy wiąże się z morderczym wysiłkiem oraz polega na stosowaniu forsownych, ale krótkich, interwałów (serii treningów). Ta metoda jest zalecana ludziom z co najmniej dobrą kondycją fizyczną, które chcą w pierwszej kolejności zgubić tłuszczową (tego rodzaju ćwiczenia pozwala bowiem wywołać największy EPOC). Z kolei druga metoda jest związana z niższym tempem treningu oraz polega na stosowaniu dłuższych interwałów na poziomie max. 80 procentach tętna granicznego. Jest ona zalecana ludziom o średnim poziomie sprawności fizycznej, które zdecydowanie bardziej niż nad spalaniem tłuszczowej chcą popracować nad wytrzymałością.

Czytaj także: Trening z taśmami TRX - wypróbuj 3 proste ćwiczenia

Insanity - na czym polega program?

Program insanity został sporządzony przez amerykańskiego trenera fitness, choreografa oraz tancerza, Shauna Thompsona, który rozłożył plan sportowy na 63 dni (9 tygodni) oraz podzielił go na 3 etapy:

I ETAP trwa cztery tygodnie, w trakcie których figura przyzwyczaja się do nasilonego trudu. A wtedy ćwiczy się każdego dnia jakiś 35-45 min. (łącznie z rozgrzewką oraz rozciąganiem się po treningu). Na program budują się podskoki, wykopy, pompki oraz inne szczególnie mocne treningi.

II ETAP - piąty tydzień to tzw. recovery week, który jest czasem na relaks oraz odbudowę tkanki mięśniowej.

III ETAP - od 6. do 9. tygodnia istnieje prawdziwie ekstremalny program. W dalszym okresie ćwiczy się 6 dni tygodniowo, ale poziom intensywności treningów przyspiesza, a program wydłuża się do ok. 60 min..

Po zakończeniu, cały trening trzeba powtórzyć po 2 tyg. przerwy, i tak trzeba mieć na uwadze, że muszą go stanowić mniej intensywne treningi.

Insanity - rezultaty

Program insanity wpływa głównie do utraty centymetrów w obwodach (między innymi talii, ud, bioder). Jeżeli w czasie trwania okresu będzie się stosowało właściwą dietę, trzeba utracić nawet powyżej 10 cm w każdym miejscu. Zanikają boczki, występuje płaski brzuch, na którym są zarysowane mięśnie. Niektórzy na tak wyrzeźbioną oraz smukłą figurę pracują przez 1/2 roku, a nawet więcej.

Czytaj także: Crossfit - jak zacząć trenować?


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

MężczyznaTreningi